Pavasariški susitikimai Bulgarijoje (2)

( 1 Balsas ) 
Narių vertinimas:  / 1
BlogiausiasGeriausias 
Teksto dydis:

naujiena3 1

    Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinė mokykla, koordinuojanti Erasmus+ programos tarptautinį projektą

„Mokydamiesi apie savo šalis - esame vieningi Europoje" („Learning about our countries –we are united in Europe") įvykdė pirmąją projekto programos dalį tema „Sportas ir žaidimai". Nuo mokslo metų pradžios penkių projekte dalyvaujančių Europos šalių mokyklų – Bulgarijos, Graikijos, Lietuvos, Lenkijos ir Turkijos - mokiniai rinko medžiagą apie savo šalies sportą ir sportininkus, ruošė skaidres ir jas pateikė bendrame tarptautiniame projekto puslapyje internete projekto partneriams susipažinti. Bendrą medžiagos pristatymą, sporto varžybas ir žaidimus tarptautiniame mokytojų ir mokinių susitikime vasario pabaigoje organizavo Bulgarijos Svishtovo miesto Nikolay Katranov vidurinė mokykla. Į tarptautinį penkių dienų mokytojų ir mokinių susitikimą vyko Kūlupėnų pagrindinės mokyklos devintokai Aušrys Bartkus, Mantas Petrauskas, Šarūnas Puotra, Lukas Tilvikas ir mokytojos Dalia Puotrienė bei Jovita Viskontienė. Grupės kelionei vadovavo anglų k. mokytoja Nijolė Montrimaitė.

naujiena3 2

Šitoj pusėj Dunojėlio

naujiena3 3

  Svishtov miesto centre prie paminklo miesto mecenatams.

Į Bulgariją išvykome žiemai siunčiant paskutines pūgas ir šerkšnu puošiant Lietuvos miškus.

Bulgarijos sostinė Sofija mus pasitiko pavasarišku oru ir žydėti besiruošiančia gamta.

Svishtov miestas, į kurį vykome iš Sofijos, yra pačioje Bulgarijos šiaurėje, ant didžiosios Europos upės Dunojaus krantų. Tai yra Svishtov rajono administracinis centras. Miesto pavadinimas kilęs nuo žodžio ‚svesht', reiškiančio ‚žvakė'. Tai siejama su Dunojaus pakrantėje buvusiu švyturiu. Mieste gyvena apie 36 tūkstančius gyventojų. Čia yra aštuonios bendrojo lavinimo mokyklos. Mūsų partneriai – Nikolay Katranov vidurinė mokykla – yra didžiausia Svishtov mokykla, turinti apie 900 mokinių ir 60 mokytojų bendruomenę. Mokykla įsikūrusi dviejuose dideliuose senesnės architektūros pastatuose. Mokyklos direktorius Genadij Ivanov maloniai parodė kabinetus ir klases. Lankydamiesi mokyklos muziejuje nustebome pamatę sovietinio laikmečio atributiką : komunistinių jaunimo sąjungų simbolius – ženkliukus, kaklaraiščius bei daugybę nuotraukų iš įvairių komunistinio laikotarpio idėjinių renginių. Mokykloje laikomasi nuostatos, jog visa įvairių laikmečių istorija turi būti saugoma ir žinoma ateities kartoms, kad niekas nebūtų pamiršta ir užmiršta. Vaikščiodami po šią turtingos istorijos mokyklą, būdami trečiajame mokyklos aukšte pro langus kitoje Dunojaus pusėje matėme Rumunijos kalvas. Galingi Dunojaus vandenys skiria dvi pietų Europos valstybes – Bulgariją ir Rumuniją – šiapus ir anapus Dunojėlio.


naujiena3 4


Sveika, Baba Marta!

   Bulgarijoje svečiavomės vasario pabaigoje. Šis laikas mus nustebino gražia bulgariška tradicija pasitikti pavasarį pasidabinus ‚martenicomis' – tradiciniais iš raudonų ir baltų siūlų pasidarytais papuošalais – apyrankėmis, kutais, kaklo vėriniais, linksmomis žmonių bei gyvūnų figūrėlėmis. Kovo 1-ąją bulgarai švenčia savo tradicinę Babos Martos šventę, pavasario pasveikinimą. Tą dieną su draugais, artimaisiais bei šeimos nariais keičiamasi ‚martenicomis' ir linkima geros sveikatos, sėkmės ir laimės. „Martenicą' gavęs asmuo ją turi prisisegti prie drabužių ar užsidėti ant rankos riešo ar kaklo ir nešioti, kol pamatys gandrą ar pražydusį vaismedį. Tada ‚martenicą' galima nusisegti ir pakabinti ant pražydusio medžio. Tikima, kad ‚martenica' atneša sėkmę, sveikatą ir ilgą gyvenimą. Nors kovo pirmoji dar buvo tik po kelių dienų, bet kai kur ant vos pražydusių medžių jau matėme baltų ir raudonų siūlių vėrinius.

    Projekte dalyvaujantys mokytojai buvome pakviesti į technologijų kabinetą, kur kartu su bulgarų mokiniais mokėmės pinti ‚martenicas', klausėmės istorijų apie Babą Martą.

     Bulgarų folklore Baba Marta yra  sena irzli moteriškė, kurios nuotaikos gali keistis kaip kovo mėnesio oras. Jei Baba Marta šypsosi, oras yra gražus, šiltas ir saulėtas, o jei ji pikta - tai ir sniego dar galima sulaukti.  Buvo tikima, kad dėvint raudoną ir baltą spalvas galima Babos Martos prašyti malonės, kad greičiau praeitų žiema ir sugrįžtų pavasaris.  ‚Martenicų‘ dėvėjimas yra vienas seniausių pagoniškų papročių, kuris siejamas su Bulgarijos valstybės įkūrimu 681metais.

naujiena3 5

Sportas ir žaidimai vienija mus

    Tarptautinis mokytojų ir mokinių susitikimas Svistov Nikolay Katranov vidurinėje mokykloje buvo skirtas apibendrinti žinioms ir gebėjimams, kuriuos įgijome domėdamiesi savo šalies sportu bei sportininkais, studijuodami partnerių pateiktą medžiagą apie sportą jų šalyse bei ruošdamiesi pristatyti savo tradicinius žaidimus. Lietuvos sporto istorijos pristatymą pradėjome pirmiausia paminėdami Prano Lubino vardą, su kuriuo siejama Lietuvos krepšinio istorijos pradžia. Akcentavome, kad Kauno „Žalgiris" tarybiniais metais lietuviams buvo žymiau daugiau negu sporto komanda, ir „Žalgirio" rungtynės su Maskvos CSKA reiškė ne tik sportinę, bet ir politinę kovą. Savo partneriams pristatėme plaukimo čempionės Rūtos Meilutytės ir Dakaro ralio dalyvio Benedikto Vanago sportinius pasiekimus.

    Susidomėję klausėmės partnerių pranešimų apie sportą. Nustebino, kad Turkija savo šalies Super Lygoje turi 18 futbolo komandų, iš kurių 5 Stambule ir 3 Ankaroje. Kaip lietuviams krepšinis, taip turkams futbolas yra daugiau negu žaidimas. Tai tiesiog gyvenimas. Turkijoje futbolas yra populiariausias žaidimas nuo Otomanų imperijos laikų.

   Išklausę partnerių pristatymus apie sportą, visi dalyviai, pasiskirstę į tarptautines komandas, pasitikrino savo žinias, atsakinėdami į įvairius klausimus apie olimpines žaidynes, garsiausius penkių šalių sportininkus bei įvairius sporto simbolius. Čia teko pademonstruoti greitą reakciją ir gebėjimą tiksliai atsakyti į klausimus anglų kalba.

  Susipažinę su šalių partnerių sporto istorija ir žymiausiais sportininkų pasiekimais, pristatėme savo tradicinius žaidimus. Pastebėjome, kad įvairių šalių vaikų žaidimai yra panašūs. Visų tautų vaikai šokinėja su guma, žaidžia ‚aklą vištą', šokinėja ‚klases', žaidžia panašius žaidimus kaip ‚bulvė' ar ‚kvadratas'. Mūsų mokyklos devintokams skirtingose partnerių komandose taip pat teko išbandyti savo vikrumą, greitį bei rankos taiklumą.

   Prezentacijos apie sportą, komandinis darbas žinių patikrinimo metu bei įvairūs sportiniai žaidimai

suvienijo ir suartino visus susitikimo dalyvius iš penkių Europos valstybių.


Kur jungiasi istorija ir gamta

Nikolaj Katranov mokyklos komanda, paruošusi įdomią susitikimo programą, visus dalyvius pakvietė aplankyti keletą žymių Bulgarijos vietų. Pamatėme Veliko Tarnovo miestą upės Jantros slėnyje. Tai senoji Bulgarijos sostinė, kurios istorija prasideda prieš penkis tūkstančius metų, ir vienas gražiausių Bulgarijos miestų, turinčių įdomų ant kalvų išsidėsčiusį senamiestį su įdomios architektūros namais ir akmenimis grįstomis gatvelėmis. Įspūdingi šio miesto paminklai, skirti svarbiausiems Bulgarijos istorijos laikotarpiams bei įvykiams pažymėti. Miesto centrą puošia paminklas Motinai Bulgarijai, skirtas bulgarams, žuvusiems Rusų-Turkų, Serbų-Bulgarų, Balkanų ir I-ajame Pasauliniame karuose, atminti.

naujiena3 6

   Didingas paminklinis ansamblis, skirtas 12-13 amžiuje sėkmingai šalį valdžiusiems karaliams Assenams ir 800-osioms metinėms nuo Veliko Tarnovo paskelbimo Bulgarijos sostine, stebina išraiškingomis žirgų ir raitelių skulptūromis.

   naujiena3 7

   Russe mieste lankėmės istorijos ir gamtos muziejuose bei žavėjomės gražiomis miesto erdvėmis.

Gamtos istorijos muziejuje ypač visus nustebino galinga senovės mamuto atkurta iškamša.

Pakeliui į Russe miestą aplankėme vaizdingame upės Russenski Lom slėnyje, kalnų uolose, įsikūrusį Basarbovo vienuolyną. Siaurais akmeniniais laipteliais lipome į uolų viršų pažiūrėti olų, kuriose, pasak legendų, 12-14 amžiuje čia gyveno pirmieji vienuoliai.

naujiena3 8

  

    Išvykose mus lydėjo Nikolay Katranov mokyklos mokiniai ir mokytojai. Jie mums padėjo suprasti ir pajusti, kokia graži yra Bulgarijos gamta ir kaip joje amžiams užfiksuota garbinga ir įdomi šalies praeitis.

    naujiena3 9

  Kai žodžiai pasako ne viską

   Savaitė Bulgarijoje prabėgo labai greitai. Namo parsivežėme bulgarų nuoširdumą ir svetingumą. Kai iš Sofijos aerouosto kartu su mus pasitikusiais Bulgarijos mokyklos mokytojais vėlai vakare atvažiavome į Svishtov miestą, centrinėje aikštėje mūsų laukė bulgarų mokyklos mokiniai ir jų tėvai, pasiruošę sutikti ir priimti atvykusius svečius. Išlipę iš autobuso buvome pavaišinti dar karštu tradiciniu bulgarišku pyragu ir medumi. Iš karto užsimezgė nuoširdūs pokalbiai ir aplink skambėjo jaunatviškas juokas. Visą savaitę buvome lydimi ir globojami Nikolay Katranov mokyklos mokytojų, mokinių ir jų tėvų. O kai paskutinę naktį, trečią valandą ryto, visos šeimos, kuriose gyveno mūsų mokyklos devintokai, susirinko mus palydėti į Sofijos aerouostą, pajutome, kad mūsų projektas nėra vien tik užduotys, veiklos ir žaidimai. Tai yra kažkas žymiai daugiau, ko negali išreikšti padėkos ir atsisveikinimo žodžiai. Tai jausmai, patirtis ir prisiminimai, kurie jau tapo mūsų mokyklos mokinių, projekto Bulgarijoje dalyvių, ir juos lydėjusių mokytojų gyvenimo dalimi.


Nijolė Montrimaitė

Kūlupėnų M.Valančiaus pagrindinės mokyklos anglų k. mokytoja,

Projekto koordinatorė

  

Šitoj pusėj Dunojėlio
1