Kur vaikščiojo Kopernikas (2)

( 1 Balsas ) 
Narių vertinimas:  / 1
BlogiausiasGeriausias 
Teksto dydis:

Lenkija 1

Kūlupėnų M. Valančiaus pagrindinė mokykla, įgyvendinanti Erasmus+ projektą „Mokydamiesi apie savo šalis – esame vieningi Europoje" (Learning about our countries – we are united in Europe), kovo ir balandžio mėnesiais organizavo projekto programos dalies „Mūsų šalių gamtos grožis" veiklas. Balandžio viduryje mokiniai Lukas Biriukovas, Donatas Jurkevičius, Agnė Višinskaitė ir Vilius Venckus bei mokytojai Vitalija Valančiūtė, Anatanas Žvinklys ir Nijolė Montrimaitė dalyvavo tarptautiniame mokytojų ir mokinių susitikime Lenkijoje, Pobiedziskos gimnazijoje, Pobiedziskos mieste, Poznanės vaivadijoje, kur buvo aptartos visų penkių projekte dalyvaujančių šalių – Bulgarijos, Graikijos, Lietuvos , Lenkijos ir Turkijos – prezentacijos apie gamtą, atliktos numatytos kūrybinės užduotys bei pristatytas Lenkijos mokyklos sukurtas diskas „Mūsų šalių gamtos paminklai".


Bendravimo džiaugsmas


Pobiedziskos gimnazijos mokiniai ir mokytojai tarptautinį susitikimą pradėjo įnešdami penkių projekte dalyvaujančių valstybių vėliavas. Nuskambėjus penkių valstybių himnų fragmentams, tarptautinio susitikimo dalyvius pasveikino gimnazijos vadovai. Prisistačius visoms šalių komandoms, mokiniai pasiskirstė į penkias tarptautines grupes ir susipažino su mokykla.

Miestelio gimnazijoje mokosi apie 1000 mokinių, dirba 100 mokytojų ir 50 aptarnaujančiojo personalo asmenų. Pradinės, vidurinės ir vyresnės klasės mokosi atskiruose toje pačioje teritorijoje esančiuose pastatuose. Gimnazijoje daug dėmesio skiriama sportui. Čia yra atskiros salės imtynių, krepšinio bei laipiojimo pamokoms. Mokykla turi didelį gerai įrengtą kilimine danga dengtą stadioną. Modernioje mokyklos aktų salėje šeimininkai organizavo projekto veiklas. Penkių šalių mokiniai, bendraudami tarptautinėse komandose, dalyvavo viktorinose ir konkurse apie partnerių šalių gamtą. Dalyvaudami pažintinėse išvykose, mokiniai taip pat atliko užduotis, susijusias su aplankytų objektų istorija. Įvairios kūrybinės veiklos projekto metu pagerino mokinių bendravimo anglų kalba įgūdžius. Nors susitikimo pradžioje kai kam teko ir Google Vertėją pasitelkti į pagalbą, bet paskui, pasak pačių mokinių, kalbėti sekėsi laisviau ir sklandžiau, todėl ir bendrauti su partneriais įvairiose veiklose buvo malonu ir įdomu.

Lenkija 2


Geografija ne iš vadovėlio

Ruošdamiesi susitikimui Lenkijoje, projekto partneriai rinko medžiagą apie savo šalių geografinę situaciją, klimatą, fauną bei florą ir pristatė po tris savo šalių žymiausius gamtos paminklus. Mokiniai domėjosi įvairiais informacijos šaltiniais ir surinktą medžiagą pateikė skaidrėse tarptautinėje mokyklinių projektų internetinėje platformoje „TwinSpace" visiems projekto dalyviams susipažinti. Analizuodami pateiktas skaidres, pamatėme, kiek daug nežinojome apie savo partnerių šalis. Štai Bulgarija, turinti apie 2400 valandų saulės šviesos per metus ir kelias klimatines juostas stebina edelveisų bei įvairiaspalvių nematytų gėlių žiedais kalnų vietovėse. Romantiškai nuteikia Bulgarijos mokinių parinkti rožių slėnių vaizdai. Graikija, turinti tik du pagrindinius metų laikus – šiltąjį sausąjį ir vėsųjį drėgnąjį – ir beveik 3000 salų, gali džiaugtis, kad net ir vėsiuoju metų laiku turi daug saulės ir debesys niekada ilgam neužgožia dangaus. Sužinojome apie Graikijoje augantį amžinai žaliuojantį ąžuolą ir laukinėje gamtoje augančius kardelius (gladioles). Ir Graikijoje kalnuotose miškingose vietose gyvena vilkai, meškos, lūšys. Beveik visą Graikiją galima pavadinti vienu milžinišku nacionaliniu parku su gausybe gamtos įdomybių ir paminklų. Analizuodami Turkijos moksleivių pateiktas skaidres randame įdomios informacijos apie Kapadokijos uolas ir Pamukale baltuosius uolinius laiptus. O mūsų kaimynai Lenkijos moksleiviai supažindino su „susilenkusiu mišku", kur apie 400 pušų kamienų prie žemės yra pasvirę ir auga beveik 90 laipsnių kampu. Tokia jų augimo priežastis nežinoma. Šie ir kiti įdomūs atradimai partnerių pristatytoje medžiagoje papildė mūsų mokinių žinias apie Europą ir projekto partnerių šalis.

Lenkija 3


Neringa ir „stinta-pukis"

Kūlupėnų mokyklos mokiniai prieš susitikimą Lenkijoje paruošė skaidres apie Lietuvos gamtą.

Partneriai galėjo susipažinti su mūsų šalies klimatu bei landšafto ypatumais. Pristatydami Lietuvos fauną ir florą, mokiniai partneriams pateikė informacijos apie mūsų nacionalinę gėlę rūtą, medį ąžuolą ir nacionalinį paukštį gandrą. Iš žymiausių Lietuvos gamtos paminklų mokiniai parinko Kuršių Neriją, didžiausią Lietuvos akmenį Barstyčiuose bei seniausią Lietuvoje Stelmužės ąžuolą.

Pagal projekto programą kiekvienos šalies komanda parodė draminę kompoziciją pasirinktos geografinės legendos tema. Mūsų mokiniai pristatė vaidinimą „Legenda apie Neringą" , kuriame papasakojo ir suvaidino, kodėl mūsų Kuršių Nerija yra vadinama Neringa. Dešimtokui Viliui Venckui pritariant kanklėmis, mokiniai kartu su muzikos mokytoju Antanu Žvinkliu padainavo dainą apie jauną žveją ir jūružę bei pašoko senovinį tradicinį Kuršių Nerijos žvejų šokį „Stinta –puki, lįsk į tinklą". Stintą ir pukį „lįsti į tinklą" kartu su kūlupėniškiais prašė ir visi žiūrovai, mūsų mokinių pakviesti šokti kartu. Norėdami, kad partneriai geriau suprastų ir įsimintų legendą apie Neringą, angliškai parengėme ir visiems įteikėme spalvotus lankstinukus su tekstu ir piešiniais apie Neringą.

Lenkija 4


Krikštas, ožiai ir Šv. Martyno raguoliai

Susitikimo šeimininkai projekto dalyvius pakvietė aplankyti Poznanę ir Torunę, Koperniko gimtąjį miestą. Poznanėje aplankėme Šv. Petro ir Povilo Katedrą, kurios istorija žymi Lenkijos pirmojo karaliaus Mieszko I-ojo krikštą. Manoma, kad pirmasis Lenkijos karalius galėjo būti pakrikštytas 966 metų balandžio 14 dieną dabartinės Katedros teritorijoje. Tik tapęs pirmuoju Lenkijos krikščioniu, jis galėjo vesti Čekijos princo Boleslavo I-ojo dukterį Dobrawą. Šios vedybos ir krikštas sutvirtino Mieszko I-ojo ir jo šalies reikšmę to meto Europos valdovų tarpe. Vadovaujantis šiais istorijos kronikų faktais, 2016-aisiais metais minimos 1050-osios Lenkijos krikšto metinės. Pavaikščioję po įdomų Poznanės senamiestį, aplankėme raguolių muziejų -Rogalowe Muzeum Poznania. Šiame Renesanso stiliaus pastate išgirdome legendą apie šventąjį Martyną, romėnų kareivį, apdriskusiam vargšui atidavusį savo apsiausto dalį, ir kepėją Walentį, įkvėptą šios legendos ir prie savo durų radusį kario žirgo pasagą, nuo 1891 metų pradėjusį kepti pasagos formos raguolius su aguonų įdaru, kuriais pirmiausia pavaišino vargšus. Šiandien šie raguoliai kepami tik paveldo sertifikatą turinčiose Poznanės kepyklose. Muziejus rengia ir edukacinius raguolių kepimo užsiėmimus. Projekto dalyviai buvo pakviesti kočioti tešlos, paruošti įdarą bei formuoti pasagos formos raguolius. Ši veikla suteikė daug gerų ir linksmų emocijų. Išėję iš muziejaus, Rotušės aikštėje stebėjome garsiuosius Poznanės Rotušės bokšto laikrodžio „ožius", pasirodančius lygiai vidudienį ir tuoj šokančius badytis. Legenda sako, kad ožiai bokšte atsirado po 1536 metų gaisro, kai šventės, skirtos bokšto atstatymui pažymėti , metu pagauti du ožiai, pajutę, kad gali būti iškepti, užšuoliavo į bokšto viršų ir pradėjo ragais belsti į laikrodžio varpą. Vaizdo sužavėti miestiečiai nutarė dvi anksčiau ten buvusias žmonių figūrėles pakeisti ožių figūrėlėmis. Ir dabar kasdien vidurdienį ožiai visus džiugina ragais susibelsdami dvylika kartų. Ekskursijos po Poznanę pabaigoje tarptautinės mokinių komandos atliko kūrybines užduotis.

Lenkija 5


Žmogus, sustabdęs saulę

Lankydamiesi Torunėje, išgirdome įžymiojo astronomo M. Koperniko ( 1473-1543) gyvenimo istoriją ir prisiminėme jo garsųjį astronominį traktatą apie dangaus sferų sukimąsi, kuriame teigiama, kad Žemė nėra Visatos centras ir kad Saulė nesisuka apie ją. Pačiame Torunės centre tebestovi gražus gotikinio stiliaus namas, kuriame, manoma, iki 18 metų gyveno Kopernikas. Torunėje ir šiandien gyva Koperniko dvasia. Lankydamiesi Planetariume tarsi dar kartą pažvelgėme į Saulę, Žemę ir žvaigždes, kurioms savo gyvenimą paskyrė garsusis pasaulio astronomas. O Koperniko vardo Edukaciniame Mokslo centre mokiniai galėjo praktiškai patikrinti daugelį šiandien įprastų mokslo išradimų. O kaip be garsiųjų imbierinių Torunės meduolių, kepamų pagal tradicinį specialų receptą? Imbierinių meduolių muziejuje projekto dalyviai ruošė ir kepė suvenyrinius meduolius ir pamatė viduramžių virtuvės įdomybių. Apdovanoti imbieriniais suvenyrais, vaikščiojome po senamiestį ir žavėjomės gražiais senoviškais pastatais bei Rotušės aikšte, kurios centre stovi labai gražus paminklas garsiajam Visatos tyrinėtojui Mikalojui Kopernikui. Jo postamente lotyniškai užrašyta visa šio didžio žmogaus gyvenimo esmė ir nuopelnai žmonijai:

„M.Kopernikas pajudino Žemę ir sustabdė Saulę ir žvaigždes".

Lenkija 6


Lenkija 7


Pamokos be namų darbų

Tarptautinis penkių šalių mokytojų ir mokinių susitikimas Pobiedziskos gimnazijoje, Lenkijoje papildė visų dalyvių bendrąsias žinias apie Europą bei penkių susitikimo šalių geografiją. Susitikimo metu Pobiedziskos gimnazijos komanda visoms projekto mokykloms įteikė pagal partnerių pateiktą medžiagą sukurtą diską " Mūsų šalių gamtos grožis", kurį mokyklų gamtos bei geografijos mokytojai galės naudoti kaip mokomąją medžiagą. Susitikime dalyvavę penkių šalių mokiniai, atlikę lenkų mokytojų ir mokinių organizuotas veiklas ir užduotis, daugiau išmoko ne tik geografijos bei istorijos, bet ir įgijo bendravimo anglų kalba naujų patirčių. Lenkiškąjį temperamentą šokyje ir dainose projekto dalyviams atskleidęs folklorinis ansamblis „Wiwaty" po koncerto visus pakvietė pašokti ir pažaisti lenkų liaudies šokių ir žaidimų, kurie į ratą sujungė visus dalyvius. Susitikime dalyvavę mokiniai įvairiose veiklose išgyveno ir išmoko tarpusavio supratimo ir draugystės pamokų, kurioms nereikalingi namų darbai, nes įspūdžiai ir nauji gebėjimai lieka atmintyje ir širdyje, o nuskambėjus paskutiniams susitikimo akordams, bendravimas nesibaigia, ir projektas tęsiasi.


Nijolė Montrimaitė

Anglų kalbos mokytoja

Projekto koordinatorė

Susitikimo šeimininkai   projekto dalyvius  pakvietė aplankyti Poznanę ir Torunę, Koperniko gimtąjį miestą.   Poznanėje aplankėme Šv. Petro ir Povilo Katedrą, kurios istorija žymi Lenkijos pirmojo karaliaus Mieszko I-ojo krikštą. Manoma, kad pirmasis Lenkijos karalius galėjo būti pakrikštytas 966 metų balandžio 14 dieną dabartinės Katedros teritorijoje. Tik tapęs pirmuoju Lenkijos krikščioniu, jis galėjo vesti  Čekijos princo Boleslavo I-ojo dukterį Dobrawą.  Šios vedybos  ir krikštas sutvirtino Mieszko I-ojo ir jo šalies reikšmę to meto Europos valdovų tarpe. Vadovaujantis  šiais istorijos kronikų faktais, 2016-aisiais  metais minimos  1050-osios  Lenkijos krikšto metinės.    Pavaikščioję po įdomų Poznanės senamiestį, aplankėme  raguolių muziejų  -Rogalowe Muzeum Poznania.  Šiame Renesanso stiliaus pastate  išgirdome  legendą apie šventąjį Martyną,  romėnų kareivį, apdriskusiam vargšui atidavusį savo  apsiausto dalį, ir kepėją Walentį, įkvėptą šios legendos ir prie savo durų radusį  kario žirgo  pasagą, nuo 1891 metų pradėjusį kepti  pasagos formos raguolius su aguonų įdaru, kuriais pirmiausia pavaišino vargšus.  Šiandien šie raguoliai kepami tik paveldo sertifikatą turinčiose Poznanės kepyklose.  Muziejus rengia ir edukacinius raguolių kepimo  užsiėmimus.  Projekto dalyviai  buvo pakviesti  kočioti  tešlos,  paruošti įdarą bei formuoti pasagos formos raguolius.   Ši veikla suteikė daug gerų ir linksmų emocijų.  Išėję iš muziejaus, Rotušės aikštėje stebėjome garsiuosius Poznanės Rotušės bokšto  laikrodžio „ožius“, pasirodančius lygiai vidudienį  ir tuoj šokančius badytis.  Legenda sako, kad ožiai bokšte atsirado po 1536 metų gaisro, kai šventės, skirtos bokšto atstatymui pažymėti , metu pagauti  du ožiai, pajutę, kad gali būti iškepti, užšuoliavo į bokšto viršų ir pradėjo  ragais belsti į  laikrodžio varpą.  Vaizdo sužavėti miestiečiai nutarė dvi anksčiau ten  buvusias  žmonių figūrėles pakeisti ožių figūrėlėmis.  Ir dabar   kasdien vidurdienį  ožiai visus džiugina  ragais  susibelsdami dvylika kartų.  Ekskursijos po Poznanę pabaigoje  tarptautinės mokinių komandos atliko  kūrybines užduotis.
1